Jak przeprowadzić remanent w firmie?

Remanent jest zjawiskiem stosowanym w praktyce handlowej. Często nazywa się go inwentaryzacją. W ten sposób firmy rozliczają stan swoich magazynów oraz zamykają cały rok podatkowy. Najczęściej remanentu dokonuje się na samym początku nowego roku kalendarzowego, np. 1 stycznia. Ważne jest to, aby takie prace rozliczeniowe były wykonane poprawnie oraz precyzyjnie.

Kto wykonuje remanent i co musi się w nim znaleźć?

Wykonaniem remanentu zajmują się przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy prowadzą na co dzień księgowość uproszczoną, a więc tzw. Księgę Przychodów i Rozchodów. Tacy przedsiębiorcy płacą podatki w formie liniowej lub na zasadach ogólnych. Obowiązek przeprowadzenia remanentu spoczywa również na przedsiębiorcach, którzy płacą podatki związane z ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Spis musi zostać przeprowadzony w sposób niezwykle rzetelny, muszą się w nim znaleźć następujące informacje:

  • imię oraz nazwisko przedsiębiorcy,
  • data wykonania remanentu,
  • ilość podliczonego towaru,
  • określenie rodzaju towaru,
  • wartość oraz cenę poszczególnych produktów,
  • sygnaturę.

W spisie należy ująć wszystkie możliwe towary, w tym handlowe, półwyroby, materiały pomocnicze oraz podstawowe, materiały znajdujące się w produkcji, itd. Przeprowadzeniem remanentu w firmie może zająć się profesjonalne biuro rachunkowe, posiadające spore doświadczenie w realizowaniu tego typu usług.

Jak wycenia się składniki swojego majątku

Najwięcej problemów zainteresowanym sprawia wycena składników własnego majątku. Wycena towaru może przebiegać na wiele sposobów, bierze się w tym zakresie pod uwagę chociażby cenę zakupu, cenę rynkową, koszt wytworzenia czy też cenę nabycia. Najczęściej wycena realizowana jest na podstawie ceny zakupu oraz nabycia. W wyjątkowych przypadkach stosuje się koszty wytworzenia oraz ceny rynkowe. Wycena oraz wyliczenia końcowe muszą być bezwzględnie zapisane w prowadzonej przez firmę Księdze Przychodów i Rozchodów. Taki zapis powinien widnieć w księdze pod datą 31 grudnia. Należy pamiętać również o tym, że takie zjawisko daje także początek nowej księdze, więc będzie widniało jednocześnie pod datą 1 stycznia. Wszelkich zasad należy starannie dopilnować, aby nie mieć później z tego tytułu żadnych nieprzyjemności.

Nie ograniczamy wyzwań - zmieniamy ich granice

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM