Obowiązkowy split payment, WIS i nowa matryca stawek VAT podpisane przez prezydenta

W tym roku przedsiębiorcy muszą zmierzyć się ze zmianami, jakie przygotował ustawodawca. Jedną z ważniejszych zmian podatkowych jest wprowadzenie obowiązkowego split payment.

Mechanizm podzielonej płatności – już niedługo obowiązkowy dla niektórych podmiotów

Mechanizm podzielonej płatności nie jest sam w sobie nowy – został wprowadzony w życie 1 lipca 2018 roku.  Zastosowanie split paymentu do tej pory było dobrowolne i zależało od decyzji podjętej przez kontrahenta uiszczającego opłatę za wykonane na jego rzecz usługi czy też wydane towary. Od listopada tego roku stanie się on w pełni obowiązkowy: dla kogo?

Obowiązkowe zastosowanie split payment wystąpi, gdy łącznie spełnione zostaną warunki:

  • obowiązek podatkowy, dostawa towarów lub świadczenie usług oraz data wystawienia faktury przypada po 31 października 2019 roku,
  • wartość brutto transakcji wynosi powyżej 15 tys. zł lub równowartość tej kwoty,
  • co najmniej jedna pozycja z faktury zawarta została w załączniku 15 znowelizowanej ustawy o VAT,
  • sprzedawca oraz odbiorca są podatnikami (transakcja B2B, niezależnie czy nabywcą jest podatnik VAT czynny czy zwolniony).

W przypadku problemów z realizacją przelewu w ramach mechanizmu podzielonej płatności wsparcia udziela biuro rachunkowe Poznań.

WIS – co to takiego i kogo dotyczy?

Wiążąca Informacja Podatkowa, w skrócie nazywana WIS, to decyzja wydawana przez organy podatkowe wobec obowiązującej stawki VAT w przypadku danych towarów czy usług. Ten nowy element rzeczywistości podatkowej w Polsce wchodzi w życie od 1 listopada tego roku. Dzięki niemu, przedsiębiorcy będą mieli pewność, że ustalona przez nich na fakturze stawka podatku VAT jest zgodna z obowiązującymi przepisami skarbowymi. Aby otrzymać Wiążącą Informację Podatkową w sprawie konkretnego towaru, przedsiębiorca musi złożyć wniosek. Wsparcie w przygotowaniu stosownego dokumentu świadczy biuro księgowe Poznań.

Dokument musi zawierać elementy takie jak:

  • dane osobowe (imię, nazwisko, nazwę, adres zamieszkania, numer NIP)
  • przedmiot wniosku (wskazanie towaru lub usługi, dla którego ma zostać wydana decyzja)
  • oświadczenie o prawdziwości składanych zeznań.

Nowa matryca stawek VAT

Przedsiębiorcy długo czekali na tę zmianę. Dzięki ustanowieniu nowej matrycy stawek VAT, sprzedający będą mieć pewność, że stosują właściwą stawkę podatku dla oferowanych przez siebie towarów i usług. Wśród zmian znalazło się ujednolicenie stawki VAT dla owoców cytrusowych, a także wyrobów ciastkarskich. Dla przedsiębiorców, którzy mają problem z ustaleniem odpowiednich stawek VAT dla sprzedawanych przez siebie produktów, przygotowano usługi księgowe Poznań.

Nie ograniczamy wyzwań - zmieniamy ich granice

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM