Od stycznia ogromny wzrost obciążeń ZUS.

Obowiązkowe opłacanie składek ZUS z tytułu prowadzenia własnej działalności z roku na rok coraz bardziej obciąża budżet przedsiębiorców. Rosnące wynagrodzenia ustalane przez rząd powodują wzrost opłat na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. W nowym roku osoby prowadzące własne biznesy będą płacić rekordowo wysokie stawki. Podwyżki dotyczą nie tylko warunków ogólnych, ale także przedsiębiorców na preferencyjnych stawkach. Podniesienie płacy minimalnej o 150 zł powoduje większe zobowiązania o 127 zł miesięcznie na ZUS.

Większe składki ZUS podstawowego

Efektem coraz wyższych płac jest podniesienie wielkości zobowiązań na ubezpieczenia. Składki emerytalne, rentowe oraz  inne są uzależnione od wielkości ustawowego wynagrodzenia. Standardowe składki to 60 % przeciętnego wynagrodzenia, natomiast składki preferencyjne 30% minimalnego wynagrodzenia. W nowym roku wszystkie zobowiązania z tytułu ZUS będą większe o około 10 procent (biorąc pod uwagę przewidywania i prognozy Ministerstwa Finansów). Dlatego też wszystkie przedsiębiorstwa  płacące normalny ZUS zostaną zobligowane do zwiększenia wydatków o około 127 zł. Dodatkowo ze względu na ciągle zmieniające się przepisy i kwoty podrożeją usługi księgowe, co również przyczyni się do większych obciążeń firmowych.

Wzrost składek preferencyjnych

Osoby korzystające z prawa do opłacania składek preferencyjnych również będą ponosić większe koszty ZUSowskie. Wysokość ta uzależniona jest od wynagrodzenia minimalnego, wzrastającego w nowym roku o rekordową sumę 150 złotych. Dzięki prognozom przewidywane opłaty wzrosną do ponad 600 zł, co przyniesie dodatkowe obciążenia małym firmom. Według Ministerstwa Finansów mikro-działalności mają szansę na inne regulacje prawne, które dotyczyć będą opłacania ZUSu od dochodu, jednak bliższych terminów i informacji nie podano.

Mała firma a ZUS od dochodów

W bieżącym roku najmniejsze firmy, których pochody nie przekroczyły 5200 zł będą mogły składać wnioski i opłacać mniejsze składki. Wraz z Nowym Rokiem nastąpią zmiany prawne pozwalające większej ilości firm przejść na mniejszy ZUS, ponieważ wprowadzono możliwość obniżenia składek o 500 zł dla osób nie mogących korzystać z opłacania mniejszych zobowiązań. Muszą jednak zmieścić się w widełkach przychodów do 10 tys miesięcznie oraz dochodów do 6 tys. miesięcznie. W tej sytuacji warto jest odwiedzić swoje biuro rachunkowe i dopytać o możliwości zmniejszenia ZUSu.

Nie ograniczamy wyzwań - zmieniamy ich granice

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM