Czym jest Jednolity Plik Kontrolny?

JPK jest to zbiór operacji gospodarczych firmy za dany okres. Dane te przesyłane i tworzone są tylko i wyłącznie w formie elektronicznej. Dzięki ujednoliceniu układu i formatu do schematu xml, przetwarzanie pliku przez różne organy nie stanowi problemu. Obecnie JPK składa się z siedmiu struktur: JPK_VAT, JPK_FA, JPK_MAG, JPK_KR, JPK_WB, JPK_PKPiR, JPK_EWP.

Po co został stworzony?

Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego ma na celu usprawnienie obiegu dokumentów pomiędzy przedsiębiorcą, a Urzędem Skarbowym. Dzięki niemu mają zostać zminimalizowane koszty operacyjne oraz zwiększona efektywność kontroli skarbowych, które maja być przeprowadzane tylko w sytuacji namierzenia nieprawidłowości w plikach.

Kogo obowiązuje?

JPK został wprowadzony już 1 lipca 2016. Lecz obowiązkowy był wyłącznie dla dużych firm. Średnie i małe przedsiębiorstwa dołączyły od 1 stycznia 2017. Natomiast od początku roku 2018 również mikroprzedsiębiorstwa są zobowiązane co miesiąc przekazywać pliki dotyczące ewidencji zakupów i sprzedaży VAT.

Od 1 lipca 2018 roku każdy może zostać poproszony o przekazanie danych z 6 pozostałych struktur (ksiąg rachunkowych, wyciągów bankowych, faktur VAT, ewidencji przychodów, ewidencji stanów magazynowych i podatkowej księgi przychodów i rozchodów).

Jakie są przewidziane kary?

Za brak przesłania JPK lub błędy w rozliczeniach przedsiębiorcy grożą sankcje. Według Kodeksu Karnego Skarbowego nieprzekazanie pliku traktowane będzie jako przestępstwo skarbowe. A kary mogą wynosić od 10 do nawet 120 stawek dziennych. Stawki te są ustalane indywidualnie przez sąd, który bierze pod uwagę różne okoliczności.

Nie ograniczamy wyzwań - zmieniamy ich granice

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM