Co powinieneś wiedzieć przed kontrolą fiskusa?

Każdy przedsiębiorca musi mieć świadomość, że kontrola jest sprawą standardową i trzeba się do niej należycie przygotować. Jest to możliwe, bo organ mający przeprowadzić kontrolę musi o niej powiadomić przynajmniej na siedem do trzydziestu dni wcześniej. Jeśli kontrola ma być przeprowadzona przed upływem ustawowych siedmiu dni, kontrolowany musi wyrazić na nią zgodę. Nie jest to konieczne, bo dobre przygotowanie do kontroli wymaga czasu. W zawiadomieniu o zamiarze przeprowadzenia kontroli, powinna też pojawić się informacja o jej zakresie. Kontrolowany bowiem musi przygotować odpowiednie dokumenty i nanieść ewentualne korekty oraz przygotować pracowników. Ten czas nie jest przeznaczony na ukrywanie niedociągnięć, ale należy go traktować jako okres, kiedy ponownie przeglądamy wszystkie dokumenty i sprawdzamy ich poprawność. Dokumentów jest sporo, bo są to księgi rachunkowe, księgi przychodów i rozchodów, ewidencji dokumentów i wiele jeszcze innych. Zawsze przecież może wkraść się jakiś błąd i należy go skorygować. Ten błąd może również dotyczyć nieprawidłowości w zeznaniach podatkowych.

Pamiętajmy, że zawsze mamy szansę nanieść poprawki i złożyć korektę zeznania podatkowego. Kontrola będzie obejmowała zakres ujęty w zawiadomieniu. Pamiętajmy jednak, że fiskus ma prawo poprosić o dokumenty dodatkowe. Oczywiście, jeśli nie są one ujęte w zakresie dotyczącym kontroli, nie musimy ich pokazywać. Jednak będzie to świadczyło, że mamy coś do ukrycia, a to może wzbudzić nieufność kontrolujących. Lepiej więc mieć przygotowane poprawnie wszystkie dokumenty, także te w językach obcych (przedsiębiorcy przeprowadzają wiele transakcji zagranicznych). Jednak w takim przypadku wszelkie dokumenty, faktury powinny być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego. Kontrola fiskusa zazwyczaj budzi negatywne skojarzenia, wcale jednak nie musi tak być, jeśli jesteśmy do niej odpowiednio przygotowani.

Nie ograniczamy wyzwań - zmieniamy ich granice

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM