Umowa B2B. Z czym wiąże się założenie własnej DG do celów rozliczeniowych z pracodawcą?

W ostatnich latach coraz więcej pracodawców, chcąc uniknąć dodatkowych kosztów związanych z zatrudnianiem pracowników na umowę o pracę, nakłania lub wręcz wymusza na nich założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Z czym tak naprawdę wiąże się założenie własnej działalności do celów rozliczeniowych z pracodawcą?

Z brakiem małego ZUS-u

Zgodnie z zasadami Konstytucji Biznesu, z preferencyjnej stawki ZUS nie mogą skorzystać ci przedsiębiorcy, którzy mają zamiar świadczyć usługi na rzecz byłego pracodawcy. Zasada ta obowiązuje jednak wyłącznie wtedy, gdy pracownika i pracodawcę łączył stosunek o pracę, a więc była podpisana umowa o pracę, czy to na czas określony czy nieokreślony. Natomiast te osoby, które rozważają założenie działalności gospodarczej na rzecz dotychczasowego pracodawcy, jednak do tej pory współpracowały z nim na postawie umowy o dzieło czy umowy-zlecenie mają prawo do małego ZUS-u.

Z koniecznością samodzielnego opłacania składek zdrowotnych, społecznych, chorobowych i na Fundusz Pracy

Z założeniem własnej działalności gospodarczej wiąże się szereg zobowiązań podatkowych. Przyszły przedsiębiorca może na początku, przez pierwszych sześć miesięcy, skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek do ZUS-u. W takiej sytuacji będzie musiał jednak samodzielnie opłacać za siebie składkę zdrowotną, której obecna wysokość wynosi 319 złotych.

Z samodzielnym prowadzeniem księgowości

Na barkach każdego przedsiębiorcy spoczywa obowiązek prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów (tzw. KPiR), wystawiania faktur, przesyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego (w przypadku zgłoszenia do VAT) oraz kilku innych czynności. Obowiązki te może oczywiście wykonywać za nas biuro rachunkowe Poznań, jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami dla przedsiębiorcy. W przypadku osób, które nie miały nigdy do czynienia z rachunkowością i przepisami podatkowymi, profesjonalna obsługa księgowa może być koniecznością. Na szczęście można wliczyć je w koszty prowadzenia własnej działalności.

Nie ograniczamy wyzwań - zmieniamy ich granice

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM