Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej. Co warto wiedzieć?

Możliwość powiększenia grona swoich pracowników o osobę z niepełnosprawnością u wielu przedsiębiorców wciąż budzi duże obawy. Chodzi tu nie tylko o brak tego typu doświadczeń w przeszłości i związane z tym czasem lęki i uprzedzenia, ale również o świadomość odpowiedzialności, jaka wiąże się z podjęciem takiej decyzji.

Jakie korzyści otrzymuje pracodawca, który zdecyduje się zatrudnić osobę z niepełnosprawnością?

Z zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej wiąże się szereg korzyści dla pracodawcy. Oto najważniejsze z nich:

  • dofinansowania do wynagrodzeń osoby niepełnosprawnej – jedną z największych zalet zatrudnienia osoby z niepełnosprawnością jest, z perspektywy pracodawcy, możliwość otrzymania comiesięcznego dofinansowania do wypłacanego jej wynagrodzenia; zwrot poniesionych kosztów zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika; w przypadku osób z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności pracodawca otrzymuje refundację w wysokości 1800 złotych najniższego wynagrodzenia; w przypadku stwierdzonego umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przedsiębiorca może liczyć na dofinansowanie w wysokości 1125 zł najniższego wynagrodzenia; pracownik o lekkim stopniu niepełnosprawności pozwala uzyskać dofinansowanie w wysokości 450 złotych; biuro rachunkowe Poznań może pomóc rozliczyć otrzymane dofinansowanie;
  • zwrot kosztów na przystosowanie stanowiska pracy – w myśl obowiązującego prawa, pracodawca ma prawo do otrzymania zwrotu nakładów poniesionych w związku z przystosowaniem miejsca pracy do potrzeb pracownika z niepełnosprawnością; otrzymanie refundacji wiąże się z koniecznością złożenia wniosku do starosty powiatu, na terenie którego funkcjonuje firma;
  • dofinansowanie do szkoleń – urzędy pracy są w stanie dofinansować szkolenia pracowników niepełnosprawnych;
  • pracodawca, który przed zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej chce przygotować ją do pracy, może zaprosić ją na staż zawodowy. Wynagrodzenie, w formie stypendium stażowego sfinansuje urząd pracy.
  • wizerunek firmy utożsamiającej się z zasadami społecznej odpowiedzialności biznesu – zatrudnienie osoby z niepełnosprawnością wpływa pozytywnie również na kwestie wizerunkowe firmy.

Nie ograniczamy wyzwań - zmieniamy ich granice

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM