Forum Podatkowe Poznań 2019 – Podatki Przyszłości: Przyjazny system podatkowy warunkiem rozwoju biznesu

W dnia 13-14 maja odbyło się Forum Podatkowe Poznań 2019 – wydarzenie, w którym wzięło udział 220 uczestników. Spotkanie miało na celu przeprowadzenie merytorycznej dyskusji na temat podatków przyszłości. Jakie wnioski płyną z tej eksperckiej wymiany myśli?

Forum Podatkowe Poznań 2019 – pod patronatem Prezesa NIK i Rzecznika Praw MiŚP

Wydarzenie stanowiło świetną okazję do wymiany myśli i doświadczeń związanych z tym, jak powinien wyglądać polski system podatkowy w przyszłości. Eksperci skupili się zwłaszcza na wpływie cyfryzacji i informatyzacji na efektywność systemu podatkowego. Rzecznik prasowy Krajowej Rady Doradców Podatkowych, Wiesława Moczydłowska zaznaczyła, jak istotne jest uczynienie systemu podatkowego przejrzystym i przyjaznym – nie tylko dla podatników, lecz także dla doradców podatkowych i biur księgowych. Z kolei rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz podkreślił, że wysokość podatków wpływa bezpośrednio na dochody przedsiębiorstw, dlatego powinny być wprowadzane rozważnie.

Krytyka obecnego systemu podatkowego

Prof. dr hab. Adam Mariański skupił się na zmianach, które zaszły w ramach prawa materialnego. Zaznaczył też, jak silnie cyfryzacja odbije się na zmianach w zakresie funkcji doradców podatkowych. Popyt na tego typu usługi na pewno będzie dynamicznie wzrastać. Profesor Mariański zwrócił również uwagę na to, że manipulacja wysokością podatku dochodowego może mieć znaczenie polityczne. Eksperci z branży muszą być przygotowani na nadchodzące zmiany w zakresie ustaw o podatkach dochodowych. To właśnie w czasach niestabilnych przepisów doradcy podatkowi i biura rachunkowe w Poznaniu będą tymi, którzy zapewnią poczucie bezpieczeństwa przedsiębiorcom prowadzącym swoje biznesy w Polsce. Z kolei profesor Bogumił Brzeziński podczas swojego wystąpienia krytycznie odniósł się do ułomności polskiego systemu podatkowego. Podkreślił, że zagmatwanie przepisów i interpretacji podatkowych jest przede wszystkim na niekorzyść przedsiębiorców. Nie omieszkał również zaznaczyć, że polski system podatkowy jest represyjny względem podatnika, co widać chociażby po planach wprowadzenia kontroli osób samozatrudnionych.

Nie ograniczamy wyzwań - zmieniamy ich granice

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM